Jdi na obsah Jdi na menu
 


Začátek s kaktusem

 

Základy kaktusáře 1

Přinesli jsme si domů krásně kvetoucí kaktus a on už nekvete? Pošilháváme po pichlavé kouli v zahradnictví či supermarketu, ale bojíme se pustit do jeho pěstování? Škoda. Kaktusy jsou nenáročné a velmi vděčné rostliny . Vyžadují jen trochu zvláštní zacházení.

 

Co kaktus nesmí mít?

 • Nesmíte kaktus topit v litrech vody,
 • Nesmí být Váš byt temnou a chladnou jeskyní,
 • Nesmí být všechna Vaše okna mířící na sever.

 

 

Kaktusy potřebují přímé sluneční světlo. Milují tedy parapety jižních, západních a východních oken, kde jsou co nejblíže sklu . Pokud máme ale kupříkladu stůl přímo u jižního okna, snese bodlinatý zelenáč také místo vzdálené až 50 cm od okna. V létě milují pobyt na parapetu vně okna, na balkoně nebo terase , kde jim však nehrozí přemokření během vydatných dešťů.

 

Základy kaktusáře 2

Zálivka: Kaktusy zaléváme jen 1x týdně,nejlépe na večer. Voda by měla být odstátá a nejlépe měkká. Ve vegetačním období kaktusy normálně zaléváme.

Substrát: Nejvíce vyhovuje kaktusům minerální drť, ostrý písek či škvára smíchaná s kvalitní zahradní zeminou. Poměr 1 : 1.

Výživa: Živiny přijímají kaktusy ze substrátu. Pokud přesazujeme pravidelně každý rok, hnojivo nepoužíváme. Jinak stačí hnojivá zálivka maximálně třikrát do roka během vegetačního období.

Přesazování: Provádí se nejlépe brzy na jaře nebo v létě, během stagnace růstu. Kaktus vyjmeme, zbavíme starého substrátu, kořeny necháme několik dní zaschnout, aby v nové zemině nehnily. Pak rostlinu zasadíme. Nádoba by měla být jen o málo větší než původní. První zálivku provedeme asi za čtrnáct dní od přesazování.

Zimování: Zhruba v říjnu kaktusy začneme zimovat. Měly by prožít přirozené klesání teplot. Pokud je pěstujeme na okenním parapetu zvenku či na balkoně, o postupný pokles teplot se postará příroda sama. Kaktusy zimují při osmi až dvanácti stupních Celsia zcela bez zálivky. Mohou být na světle i ve tmě. Horký byt jim nesvědčí.

 

Letní pauza: Během největších veder uprostřed léta kaktusy přestanou růst. Začnou stagnovat a nepřijímají zálivku. Proto v tomto období zaléváme opatrně, ačkoli slunce pere do jejich hlaviček. Nadbytek vody by mohl způsobit zahnívání kořenů.

 

Jarní budíček: Po zimě, asi v březnu, kaktusy přineseme do tepla, postavíme je na jižní, západní či východní okno a pomalu necháme probouzet. Jakmile se objeví zelený vrchol a nové trny, zalijeme kaktus teplou vodou (asi padesát stupňů Celsia).

Množení

Chceme-li ze sebe udělat malého kaktusového stvořitele, pak se můžeme pustit do jejich rozmnožování. 1Kaktusy lze rozmnožovat dvěma způsoby. Vegetativně a generativně, tedy výsevem.

 

Výsev

 • Začínám se ním v březnu a dubnu.
 • Výsev provádíme do speciálního substrátu. Má 2 díly jemného písku a 1 díl zeminy.
 • Vyséváme do plastových boxů (provizorně lze použít obal od nanukového dortu, v němž jsou odtokové díry), osvědčila se také akvária, terária a zavařovací lahve. V nich vytvoříme mikroklima skleníku.
 • Semena vyséváme na povrch substrátu, ten má asi výšku 2 cm. Musí být dobře nasáklý vodou. Zasypávat můžeme pouze semena opuncií.
 • Uzavřenou láhev či plastovou krabičku překrytou víčkem dáme na teplé, světlé místo. Přímé slunce nám semena či sazeničky může zničit.
 • Chladnomilné druhy klíčí při teplotách okolo pětadvaceti, teplomilné druhy při teplotách nad třicet stupňů Celsia.
 • Opuncie klíčí jako jediné překryté substrátem a to po dost dlouhé době. Nezakrýváme je, mohou přejít mrazem, klíčí při vysokých teplotách.
 • Po vyklíčení sazenice přikryjeme víkem, které je schopné větrat, má otvory. Přesazujeme poprvé, až mají sazenice půl centimetru.
 • Substrát by měl být stále vlhký, po vyklíčení zavlažujeme pravidelně podmokem.
 • Na přímé slunce můžeme rostliny dát až po roce či dvou.

Vegetativní rozmnožování

Kaktusy často tvoří odnože či větvě. Mnohé druhy mají na odnožích čekací kořeny. Takové odnože je možné oddělit od mateřské rostliny a zasadit do suchého substrátu. Nikdy odnože, které oddělujeme řezem, nesázíme do vlhkého substrátu. Necháme ránu pořádně zaschnout, nejlépe 2 týdny, kdy se vytvoří tzv. kalus. Pak sázíme do suchého substrátu. Umístíme do teplého prostředí s nepřímým slunečním zářením a často rosíme.

Nejčastěji pěstované druhy

Astrophytum

Velmi dekorativní kaktus má jen málo nebo žádné trny. Miluje slunce a sucho. Jeho substrát by měl být dobře propustný a bohatý na kamínky. Pocházejí z Mexika. Při dobré péči a zimování na jaře krásně kvetou.

Astrophytum%20myriostigma_2.jpg Astrophytum_asterias_2.jpg

Echinocactus

Kulovitý velmi dekorativní druh kaktusu s pravidelně uspořádanými trny. Oblíbený je zvláště Echinocactus grusonii. Ovšem květů se od něj nedočkáme. Milují slunce a teplo, minerální výživu. Pocházejí z centrálních částí Severní Ameriky a Mexika.

Echinocactus%20grandis.jpg Echinocactus%20grussonii4.jpg

Echinocereus

Tyto kaktusy milují hodně slunce, teplo a v létě vydatnou zálivku. Patří mezi méně náchylné na pěstování. Některé druhy vydrží i mráz mínus patnáct stupňů Celsia. Ovšem pouze některé!

echinocereus%20purpureus.jpg Echinocereus%20subinermis1.jpg

Mammillaria

Patří mezi tzv. chlupaté kaktusy. Má nejen trny, ale také bohatství trichomů. Je nenáročný, miluje slunce. Kvete drobnými kvítky ve věnci na vrcholu stonku.

mammillaria.bmp 

Notocactus

Opět méně náročné druhy. Snesou méně sluníčka a vzdálenější polohy od jižního okna nebo na parapetu východního okna. Také snesou bohatší zálivku. Substrát musí mít ale mírně kyselou půdní reakci.

notocactus.jpg 

Extra tipy pro začátečníky
 • Gymnocalycium

Tento jihoamerický druh se hodí pro všechny pěstitele, kteří se nechtějí s kaktusy příliš zaobírat. Je méně náročný na světlo a snese i pobyt dále od okna. Dobře kvete. Nejznámější je Gymnocalycium baldianum.

gymnocactus baldinium.jpg Gymnocalycium-ragonesei.jpg

 • Lobivia

Další méně náročný druh. Miluje ale hodně sluníčka. Má bohaté trny a při dobré péči spolehlivě kvete.

Lobivia%20petlandi.jpg Lobivia_famatimensis.jpg

 • Rebutia

Půvabné drobné kaktusy, které bohatě odnožují. Spolehlivě kvetou. V období letních veder se ale nesmějí zalévat. Jsou vhodné pro začátečníky.

rebutia.jpg Rebutia-2002030-03.jpg

 

 

 

 
Přesazování


Když nám kaktus dobře roste brzy mu jeho květináč začne být malý. Přesazujeme pokud možno brzy z jara, kdy kaktusy ještě nezačali růst. Přesazovat bychom měli u menších kaktusů jednou za rok a u starších raději méně.

Než začneme přesazovat připravíme si kaktus, který chceme přesazovat, květináč, zeminu, drobný štěrk, rukavice a lopatičku. Poté kaktus opatrně vyjmeme z květináčku. Zkontrolujeme jestli nejsou kořeny napadeny kořenovkou (bílé chomáčky u kořenů). Když ano kořeny omyjeme vodou.
 
 
Rozvolníme kořeny, vyklepeme z nich co nejvíce staré hlíny a snažíme se, alespoň ty největší, neporušit.
 
  
 
Do připraveného květináče, který by měl být jen o trochu větší nasypeme na dno trochu hlíny, položíme do ní kaktus a srovnáme ho, aby byl hezky uprostřed. Poté dosypeme hlínou, povrchu hlínu umačkáme a navrch nasypeme drobný štěrk, aby se nám hlína při zalévání neodplavovala.