Množení
MNOŽENÍ:
- Řízkování
- Odnože
- Výsev
- Roubování
Řízkování kaktusů
Existují kaktusy, které se dají docela dobře množit buď dělením, nebo pomocí stonkových řízků. Tomuto způsobu množení se říká řízkování. Pro úspěšné vytvoření co nejhladších řezů je velmi důležitý naprosto čistý a ostrý nůž. Řízkování byste si měli nejprve vyzkoušet na listnatých kaktusech. Vyberte si silný a zdraví „list“ a odřízněte jej v dolní třetině nožem. Pak jej rozřežte na 5-7 cm dlouhé kousky(řízky). Ponechejte je asi tři dny volně na vzduchu, aby řezné rány oschly. Teprve potom tyto kousky vsaďte vzpřímeně asi 2 cm hluboko do substrátu bohatého na písek a substrát k nim mírně přitlačte. Umístíte-li je na světlo a do tepla(nikoliv na přímé slunce) a budete-li je častěji zalévat, vytvoří si rostlinky již behěm jednoho měsíce kořínky a vy je můžete přesadit do květináčů.
Odnože
Odnože sou malé rostlinky, které vyrostly z nějakého
staršího kaktusu. Někdy stačí pouhý dotyk a odnož se od mateční rostliny oddělí. Nejlépe to můžeme pozorovat u jednoho z nejznámějších druhů, u Echinopsis eriesii. Na areolách vyrůstají dosti nápadné, ostnaté kuličky. Snadno je odloupneme a tu vidíme, že byly přirostlé pouze tenkým cévním svazkem. Po oddělení zůstala tedy jenom nepatrná ranka. Vedle ní Často pozorujeme již dobře vyvinuté kořínky. Odnož po zasazení a zakořenění roste normálně jako samostatná rostlina. Tento způsob se nazývá vegetativní, nepohlavní, na rozdíl od množení generativního, kde vzniká nová rostlina ze semene. Při vegetativním množení sou všechny rostliny vzniklé z téže rostliny (matky) naprosto shodné ve svých vlastnostech (geneticky shodné). U cizosprašných druhů tedy vzájemným opylením odnože z téže matky semeno nezískáme. Jsou druhy, které tvoří tolik odnoží že je téměř zbytečné pěstování ze semen.
Roubování se provádí u velmi choulostivých kaktusů nebo u kaktusů postrádajících chlorofyl např.: červené Gymnocalycium Mihanovichi. Tyto kaktusy se roubují nejčastěji na druh rodu Echinopsys a to tak, že se odřízneme vrchní část podnože (kaktus na který chceme roubovat) asi 3cm a přiložíme na něj kaktus, který chceme roubovat, oříznutý tentokrát z druhé strany. Poté roub přimačkneme třeba gumičkami nebo jej zatížíme. Asi po 2 týdnech začne roub růst. Pokud ne roubování se nezdařilo a zkuste kroky opakovat.
Vysévání semen
Opylení květů
Chcete-li získat semena z vlastní sbírky potřebujete k tomu nejméně dva zástupce druhu. K úspěšnému opylení si musíte počkat, až budou oba kaktusy kvést a poté (štětečkem nebo vatou na špejli) nabíráme z prašníku pyl jednoho kaktusu na bliznu druhého kaktusu.
Sběr semen
Semena kaktusů se vyvíjejí v bobulích, které bývají různě zbarvené nebo ochlupacené. Tyto plody dozrávají dost rychle. Semena se po uzrání buď sami uvolňují, nebo zůstanou v lepkavém obalu (ty chutnají zvláště mravencům). Ty pak je nutné před skladováním omýt.
Výsev
Semena vyséváme začátkem března, nebo plánujete-li pěstování za umělého světla na podzim. Vyséváme do vlhkého substrátu nejlépe do krabičky od nanukového dortu. Většina odborné literatury doporučuje substrát vydezinfikovat převařením nebo napařením. Já substrát nikdy nevařím, protože myslím, že převařením se zničí všechny živiny.
Péče o výsev
Výsev zaléváme jen když je pěkné počasí a umístíme ho do polostínu. krabičku necháváme přikrytou popřípadě do ni uděláme pár děr, aby se nám rostlinky neudusily. Někdy se stane, že na povrchu začne růst rostlinka, kterou tam nechceme totiž mech nebo snad plíseň. Na to mám svůj recept: Postižená místa posypeme měděným práškem a zalijeme po několika zálivkách i ta nejodolnější potvůrka zmizí. Když se stane, že se nám v misce rostlinky tísní můžeme je klidně přesadit, ale nesmíme zapomenout je před tím nechat alespoň 5 dnů bez vody.