sviluška chmelová - tetranynchus urticae
Dokáže napáchat obrovské škody a pletiva poškozená sáním regenerují jen velmi pomalu. Na rostlinách se nejprve vytvoří šedavý, později hnědnoucí povrch, který v poslední fázi začne korkovatět. Sviluška je velmi nebezpečná proto, že škůdce není prakticky vidět a většinou zaregistrujeme až první příznaky poškození rostlin. Zásah nesmíme odkládat a čím včasnější aplikace insekticidu, tím větší šance na záchranu rostlin. Důležité je přesně dodržet návod výrobce a postřik aplikovat několikrát po sobě, aby došlo k likvidaci všech vývojových stadií.
háďatko kaktusové - heterodera cacti
významným škůdcem naších zbírek katusů je háďatko kaktusové. v kaktusářské literatůře bývá někdy chybně označováno jako veš, hmyz a podobně. jde však o červa třídy hematoda, řádu tylenchata, čeledi tylenchidae, rodu heterodera a druhu cacti. kaktusáři s tímto škůdcem již desítky let marně bojují a háďatka se vyskytují v řadě zbírek.kaktus je jednou z mála rostlin, kterou lze po napadení vyléčit. vydrží totiž dlouhou dobu bez kořenů, nebo s kořeny podstatně skrácenými. znalost vývojového cyklu a způsobu života nám umožňuje proti nim účiněji bojovat a správně využít povolené chemické přípravky. cizopasí k kořenovém systému rostliny. dostávají se do kořenene pomocí jakéhosi bodce a současně sním pomocí výměšku s jícnových žláz, který působí na rostlinu toxicky. vyvolávají v nich poruchy látkové výměny, čímž vznikají růstové novotvary, deformace i zhoubné destrukce pletiv, a jejich odumíraní. kořeny pod místem napadení odumírají, rostlina vytváří stále nové, které jsou živnou půdou pro další pokolení háďátek. kaktusy vyjmuté ze země v tomto stavu mají charakteristický kořenový systém. hlavní kořen je obalen nepřirozeně velkým množstvím vlasových kořínků.
háďátko rodu meloidogyne
narozdíl od předchozího rodu vytvářejí zástupci tohoto rodu hálky v níž samice dospívá. hálky bývají různých tvárů a velikostí , někdy i 3 cm. po určité době se hálka rozpadá a celé pokolení larev se uvolňuje a zaplavuje půdu. obrana proti oběma háďátkům je v podstatě stejná.
boj proti háďátkům
problém boje proti háďatku kaktusovému spočívá v tom že cysty v níž přežívá velké množství jedinců snášejí velké výkivy životních podmínek.
jedná z doporučených metod ochrany je namáčení kořínku v průběhu 20 min. ve vodě 60 stupňů celsia teplé. to je však technicky náročné a málo účinné. teplota vody může sice zničit larvy ale nezničí zárodky. háďatka nejúčiněji ničí správně volený chemický přípravek. ověřené jsou přípravky se skupiny organofosfátů. s roztokem je třeba pracovat velmi opatrně.